ŞEFTALİNİN ÖZELLİKLERİ

  • Bir şeftali ağacını bir badem ağacının yanına ekerseniz, iki tür birbirine karışarak acı bir fıstık üretebilirler.

  • Şeftali çekirdeklerinin üzerinde ufak delikler ya da kaburgamsı bir yapı vardır.
  • Şeftali ağaç ya da ağaçcıkları, şeftali çekirdeğinden çok rahat cıkabilirler.
  • Şeftali çekirdekleri filtreler için kömür yapmakta kullanılır.
  • Şeftalinin altındaki kremsi altın renk onun taze olduğunu gösterir. En önemli etken ise kokusudur. Şeftali ve nektarinler sadece agac üzerinde olgunlaşırlar.

ÇEŞİTLERİ

Şeftali, ılıman iklim meyve türlerinden olup, yetiştiriciliği her iki yarımkürenin 25' - 45' enlemleri arasında yer alan çok geniş bir alana yayılmıştır.

Çin orijinli bir meyve türüdür. Dünya üretimi 12 milyon ton olup elmadan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Dünya şeftali üretiminin yaklaşık % 50' sini Akdeniz  ülkeleri karşılamaktadır. Şeftali, meyve türleri arasında araştırmalar için en uygun olan, en fazla yenilik uygulanan türdür. Bunun en önemli nedenleri ise erken aşamada meyveye yatması, farklı ekolojilerle adaptasyon yeteneğinin yüksek oluşu ve meyvelerin gösterişli ve çok lezzetli olmasıdır.

Ekolojik koşullar göz önünde tutulduğunda ülkemiz, çok büyük bir zenginliğe sahiptir. Bu anlamda şeftali ve nektarin türü çok fazla sayıda çeşit yelpazesine sahip olduğundan erkenciden geççi çeşitlere kadar yılın büyük bir bölümünde pazarda şeftali bulmak mümkündür.

Nektarin türü, türlü değişimler sonucu insan eliyle şeftaliden elde edilmiş tüysüz şeftali türüdür. 13 çeşidi vardır. Günümüzde taze olarak  tüketilmektedir.


    

1-Sofralık Çeşitler

a)Çok erkenci: Sprıngtıme, Precocissima, Early Red, Blazing Gold, Merill Gem Free, Cardinal, Dixired, Starking Delicious.

b)Erkenci: Coronet, Redhaven, Washington.

c)Orta: Glohaven, Redglobe, Loring, Madıson, Crest Haven, Blake, J.H.Hale,Jefferson.

d)Geçci: Shipper’s Late Red, Rio Oso Gem, Monreo

2-Sanayiye uygun çeşitler: Escarolita, Vesuvio, Shasta, Vivian, Andross, Klamt, Sudanella, Carolyn, Halford, Sarı Papa.

3-Nektarinler: Armking, Crimson Gold, Independence, Summer Super Star, Stark Red Gold, Fantasia,Faırlane.

NASIL ALACAKSINIZ?

1. Şeftalinin turfandasına rağbet etmeyin. Henüz yeterince gün ışığı almadığından hem lezzetsiz hem daha az yararlıdır.

2. Şeftaliyi Ağustos ayında yiyin, çünkü bu ayda içindeki meyve şekeri oranı yüzde 14'tür.

3. Büyüğünü değil, orta boylu ya da küçük şeftaliyi tercih edin. Büyüklerin çekirdeği yanktır. Çekirdeği yank şeftalinin ise besin değeri azdır.

4. Sertini değil, yumuşağını alın. Sert şeftalinin besin değeri fazla değildir.

5. Rengi de çok önemlidir. Sarı türünü alıyorsanız her yanı sarı, kırmızı Bursa şeftalisi alıyorsanız, her yanı kızarmış ve yumuşak olsun.

NASIL YİYECEKSİNİZ?

Kimi insan şeftalinin tüylü kabuğundan huylanır. Böyle bir huyunuz varsa şeftaliyi kayar suya atıp birkaç saniye bekletmeniz kafidir. Kabuğu kolayca soyulur.


 

GÜZELLEŞTİRİR


Çukurovalı Karacaoğlan "Şeftaliyi derde derman dediler/ Gerçek mi sevdiğim sormaya geldim" diyor.

Doğa bilimcisi Maurice Messegue de "Doğa haklıdır" adlı eserinde şu öğütte bulunuyor: "Soyduğunuz şeftali kabuklannı atmayın, kaynatıp suyunu el ve yüzünüze sürün. Cildinizin parladığını göreceksiniz."