ŞEFTALİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Şeftalinin çürümesi

Şeftalinin kabuğu bir ceviz veya fındık gibi sert bir maddeden oluşmaz. Onun yerine ince, kadifemsi bir yumuşaklığa sahip, ince tüyler ile dolu pembe-turuncu renkte olan bir kabuğu vardır. Şeftalinin üzerindeki bir eziklik ya da bu hassas kabuğununda meydana gelen ufak bir yırtık, meyvenin kısa bir süre içerisinde çürümesine neden olur.


Bu çürüme işlemi hemen meydana gelmez. Öncelikle yırtığın oluştuğu yer sonra yırtığın çevresi, özellikle zayıf noktalardan başlayarak meyvenin tamamının çürümesine ve yenilmez bir hale gelmesine sebep olur. Şeftalinin birden değil de yavaş yavaş çürüyor olması, o meyveyi yemek isteyen birinin bunu farkedip çürük ya da ezik yeri kesmesine fırsat verir. Üstelik çürüyen ya da ezilen yerin renginin ve dokusunun değişerek kendini belli etmesi de bu işi kolaylaştırır.

Etrafımızdaki her meyveye ve her canlıya Allah bir ömür biçmiştir.  Meyvenin bir yara aldıktan sonra yavaş yavaş çürümesi, aynen insanın ömrünün sonuna yaklaşırken bedeninin yaşlanmasına benzer.

Aynı şekilde nasıl ki şeftalinin üzerindeki ufak çürüğü kesip geri kalan temiz kısmını yiyebiliyorsak, insanda tevbe ederek, geçmişte işlediği günahlarından ve kendi çürüklerinden arınabilir ve Allah’ın dosdoğru yoluna girebilir. Allah Allah'ın (kabulünü) üzerine aldığı tevbe, ancak cehalet nedeniyle kötülük yapanların, sonra hemencecik tevbe edenlerin(kidir). İşte Allah, böylelerinin tevbelerini kabul eder. Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibi olandır. (Nisa Suresi, 17)”ayetinde,  samimi bir şekilde tevbe eden insanların günahlarını affedeceğini bildirmiştir. Günahın büyük veya küçük olması gibi bir ayrım söz konusu olmaz. Burada önemli olan insanın tevbe edip vazgeçtiği kötü davranışına bir daha geri dönmemesidir.

Ahenkli Görüntüsü

Şeftali pempe, sarı, turuncu renkleri ile göz alıcı, hoş kokulu bir meyvedir. Dış kabuğu kadifemsi bir yumuşalıkta olan bu meyvenin içindeki canlı sarı rengi ve çekirdeğine yakın kısmında bulunan kızıl tonları inanılmaz bir uyum içerisindedir. Bu meyve kusursuz bir sanat eseridir. Bu kadar ahenkli bir renk uyumunu bugünün teknolojisini kullanarak bir grafik programında yapmamız neredeyse imkansızdır.

Allah şeftalideki bu güzel görünümü de insanlara bir nimet olarak sunmaktadır. Bu nedenle insanın Allah’ın bu yaratış gücünü takdir etmesi ve tüm bu nimetler için şükretmesi gerekir.

Çok fazla çeşidinin olması

Hem göze hem damağa hitap eden bu meyvenin sağlık içinde birbirinden önemli faydaları vardır. Sadece Türkiye’de 64 farklı çeşidi bulunan şeftali meyvesinin, bu kadar çok farklı çeşidi olması ise ayrı bir mucizedir. Bu bize sunulan nimetlerin ne kadar çok ve ne kadar çeşitli olduğunu göstermektedir. O kadar çoktur ki bir insan bu nimetlerin hepsine birden asla sahip olamaz. 

Allah tüm canlıları yeryüzünde bir renk olması için çeşit çeşit yaratmıştır. Yüzlerce renkte, tonda, tatta ve kokuda bitkiler ve meyveler, çeşit çeşit balıklar, farklı renklerde, uzunluk ve yumuşaklıkta kürklere sahip olan hayvanlar, hatta suda ve karada yaşayabilen canlılar, farklı avlanma ve savunma tekniklerine sahip sürüngenler ile yaşadığımız dünya canlılar açısından çok çeşitlidir. Allah bu çeşitliliği Kur’anı Kerim’de bir ayetinde şöyle belirtmiştir: “Allah’ın boyası...Allah (ın boyasın)dan daha güzel boyası olan kimdir? Biz (yalnızca) O’na kulluk edenleriz.”

  

Şeftalinin Ölümünden Sonra Diriltilmesi

Doğadaki tüm bitki ve meyvelerin ömürleri, insan ömrü ile kıyaslandığında oldukça kısadır. Bir şeftali ağacı ortalama 30-40 yıl yaşamakta ancak bu süre boyunca her sene yüzlerce meyve vermektedir. Şeftalinin tohumdan ağaca, çiçekten meyveye geçişi, insanların bebeklikten yetişkinliğe oradan da yaşlılığa geçişi gibidir.

Yaşadığı süre boyunca her sene tekrar yeşeren ve ortalama 40 defa mahsul veren bir şeftali ağacı, bir insana tam 40 defa ölümü ve ölümden sonra dirilişi hatırlatmaktadır. Çünkü o ağaç her sene tekrar diriltilmektedir. Bu dünya geçicidir. Allah bu dünyayı sadece bir oyun ve oyalanma yeri olarak yarattığını farklı ayetlerinde de açık olarak belirtmiştir.

O, amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı... (Mülk Suresi, 2) 

Çekirdekli Yapısı

Şeftalinin ortasında etine yapışık veya ayrık olarak duran badem şeklinde delikli, kafes görünümlü bir çekirdeği vardır. Allah bu şekilde çekirdekli bir yapıya sahip olan birçok meyve yaratmıştır. Bu meyvelerin hepsi de farklı renk, tak, koku ve vitaminlere sahip olmalarına rağmen benzer bir yapıları vardır. Allah bunu düşünüp öğüt alanların görmesi ve imanlarının artması için yapmıştır.  Bu,tek ve üstün bir akıl tarafından yaratılmış olduklarını gösterir.

Hastalık

Birçok meyve gibi şeftali de böceklere ve tarımsal hastalıklarla kuşatılmıştır. Bu hastalıklara yakalanmamaları ya da böceklenmemeleri için ilaçlanmaları ve bakımlarının yapılması gerekmektedir. Yani meyveler yetiştirilirken sürekli bir özen isterler.

İman eden bir insan da aynen meyvelerin böceklere ve hastalıklara açık olması gibi, şeytanın vereceği vesveselere ve sıkıntılara açıktır. Çünkü şeytan insanları saptıracağına dair yemin etmiştir, bu konuda kararlıdır ve insanları Allah’nın dosdoğru yolundan şaşırtmak için onlara önlerinden, arkalarından sokulacağını söylediği belirtilmektedir.

"Sonra muhakkak önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Onların çoğunu şükredici bulmayacaksın.(Araf Suresi, 17)”

İman türlü türlü imtihanlarla denemektedir. Hayatımızın hergünü her saati her saniyesi bir imtihan ile geçmektedir. Allah bunu gerçekten iman edenleri imanı zayıf olanlardan ayrımak için yaptığını ayetlerinde de belirtmiştir. Şeytanın vermekte olduğu bu vesveseler ve sıkıntılar da aslında bu imtihanın bir parçasıdır.

Şeytanın (bu tür) katıp bırakmaları, kalplerinde hastalık olanlara ve kalpleri (her türlü) duyarlılıktan yoksun bulunanlara (Allah'ın) bir deneme kılması içindir. Şüphesiz zalimler, (gerçeğin kendisinden) uzak bir ayrılık içindedirler. (Hac Suresi, 53)

Müminlerin şeytanın verdiği bu sıkıntılar karşısında hemen Allah’a sığınmaları gerektiği belirtilmiştir. Bu gibi durumlarda mümin kardeşlerinin desteğini almaları ise, aynen bir meyvenin zararlı böceklere ve hastalıklara karşı korunması gibidir.  Allah tarafından bir nimet olarak verilen iman, eğer değeri bilinmezse geri alınabilir. Bu nedenle imanın sürekli kuvvetlendirilmesi, beslenmesi gerekir. 

Her nefis ölümü tadıcıdır.Biz sizi, şerle de, hayırla deneyerek imtihan ediyoruz ve siz Bize döndürüleceksiniz.(Enbiya Suresi, 35)

Sınırsız Nimet

İnsanlar dünya üzerindeki diğer canlılardan daha farklı olarak bitkilerin meyve ve sebzelerin ve hayvanların çok farklı özelliklerinden faydalanırlar. Örneğin etobur bir hayvan bir geyiğin sadece etinden faydalanırken, bir insan sadece etinden değil kürkünden ve derisinden faydalanmakta hatta çeşitli canlıları resimlerine konu etmekte ve onların görsel güzelliklerinden de faydalanmaktadır. Şeftali de hayvanlar için sadece yenilebilir bir meyve iken, Allah insanlar için çok daha farklı kullanım alanları ve faydalar yaratmıştır.

Şeftalinin çiçeklerini kurutarak yapılan hazımsızlığa iyi gelen çaylar ya da kabuklarından yapılan cilt maskeleri ve sıkılıp içilen şeftali suyu da bunlara örnektir.

Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de (faydanıza verdi). şüphesiz bunda, öğüt alıp düşünen bir topluluk için ayetler vardır. (Nahl Suresi, 13)

Allah tüm bu nimetleri insanların kendisine şükretmeleri ve yaratış gücünü görebilmeleri için yaratmıştır. Bu şekilde Allah’ın gücünü ve herşeyi en güzel şekliyle yarattığını düşünen her müminin Allah’a olan sevgisi daha da güçlenir.

İnsanı bir damla sudan yarattı, buna rağmen o, apaçık bir düşmandır. Ve hayvanları da yarattı; sizin için onlarda ısınma ve yararlar vardır ve onlardan yemektesiniz. Akşamları getirir, sabahları  ötürürken onlarda sizin için bir güzellik vardır. Kendisine ulaşmadan canlarınızın yarısının telef olacağı şehirlere onlar, ağırlıklarınızı taşımaktadırlar. Şüphesiz sizin Rabbiniz şefkatli ve merhametlidir. Onlara binmeniz ve süs için atları, katırları ve merkebleri (yarattı). Ve daha sizlerin bilmediğiniz neleri yaratmaktadı r?..

Sizin için gökten su indiren O'dur; içecek ondan, ağaç ondandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır. Geceyi, gündüzü, Güneş'i ve Ay'ı sizin emrinize verdi; yıldızlar da O'nun emriyle emre hazır kılınmıştır. şüphesiz bunda, aklını kullanabilen bir topluluk için ayetler vardır. Yerde sizin için üretip-türettiği çeşitli renklerdekileri de (faydanıza verdi). şüphesiz bunda, öğüt alıp düşünen bir topluluk için ayetler vardır. Denizi de sizin emrinize veren O'dur, ondan taze et yemektesiniz ve giyiminizde ondan süs-eşyaları çıkarmaktasınız. Gemilerin onda (suları) yara yara akıp gittiğini görüyorsun. (Bütün bunlar) O'nun fazlından aramanız ve şükretmeniz içindir. Sizi sarsıntıya uğratır diye yerde sarsılmaz dağlar bıraktı, ırmaklar ve yollar da (kıldı). Umulur ki doğru yolu bulursunuz... (NahlSuresi, 4-15)

En Uygun Koşullar

Şeftali süzek, kumlu tınlı, milli, çakıllı, derin ve çabuk ısınan alüvyal tipi toprakları sever. Toprak pH değeri 6 ila 7 arasında olması idealdir. Eğer sıcaklığın düşük olduğu bir ortamda yetiştiriliyorsa, zor olgunlaşır va meyvenin kalitesi düşer. Yani bir şeftalinin kaliteli bir şekilde topraktan çıkması için onun çok hassas bir dengede buluması gerekir.

İnsanlar da aynen olgunlaşmaya çalışan bu meyveler gibi kendilerine en uygun olan ortamlarda bulunmak isterler. Bunun için özel bir çaba harcarlar.  Örneğin öğrenimine devam etmekte olan bir genç üniversite sınavına girdikten sonra kendisine en uygun olan üniversiteleri ve bölümleri yazmak ister. Çünkü bu sayede kendisine en uygun olan mesleği seçebilecektir. Aksi halde sevmediği bir işte çalışmak durumunda kalacak ve bu nedenle yaptığı işin kalitesi düşecektir. Yine aynı şekilde bahar aylarında polenler nedeni ile alerji sorunu yaşamakta olan bir insan, bu hastalığının belirtilerini en az yaşayabileceği mekanları tercih edecek ve polenlerin olduğu ortamlardan mümkün olduğunca sakınacaktır. Çünkü kendi sağlığı için en elverişli atmosferi barındıran yerlerde bulunmak onun hayatını kolaylaştıracaktır.

 

Nasıl meyveler kendilerine has bir toprak yapısı, ph değeri, sulama sıklığı, sıcaklık derecesine ihtiyaç duyuyorsa; insanlarda kendi yaşamlarını kendilerine en uygun olacak şekilde devam ettirebilmek için gerekli olan ortam ve koşullara sahip olmak isterler. Fiziksel ihtiyaçları tamamlanan bir insanın bu arayışı bitmez; bu seferde manevi olarak tatmin bulabileceği ortamların arayışına girer.

Allah Kur’anı Kerim’de insanların kalbinin ancak Allah’ın adının anılması ile tatmin olacağını belirtmiştir: "... Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah'ın zikriyle mutmain olur" (Rad Suresi, 28)”  ayetinin işaretiyle insanı tatmin edecek tek şey Allah’ı anmak ve Allah yolunda O’nun dinini tebliğ etmek için çalışmak; O’na iman etmek ve itaat etmektir. Allah, en iyi şekilde yetişmeleri için meyvelere de insanlara da her türlü nimeti vermiştir. Allah sinelerin özünde saklı olanı bilen ve insanlara şah damarlarından daha yakın olandır. Bu nedenle de neyin insanlar için daha uygun olduğunu da tek bilen O’dur.

Allah müminler için O’nu anabilecekleri, O’nun sevgisini ve rızasını kazanmak için çalışabilecekleri bir ortam yaratırken; inanmayanlar için de onların oynayıp oyalanabilecekleri ve onlara çok cazip gelen bir ortam yaratmıştır.  Kimi tiyatrodan tiyatroya koşar, kimi hayranı olduğu bir müzik grubunun veya futbol takımının peşinden ülkeden ülkeye gider, kimiyse servetine servet katmak ve daha yüksek bir sostal statü sahibi olmak için sabahtan akşama kadar çalışır durur. Ancak bunların hiçbiri insanı tatmin etmez, Allah'ın uygun kıldığı şekilde yaşamadıkları için asla huzur ve mutluluk bulabilecekleri bir ortam elde edemezler. Yaratılış amaçlarına aykırı bir hayat sürdükleri için kalpleri hiçbir zaman tatmin bulmayacaktır.

Allah merhametlilerin en merhametlisi ve çok Rauf’tur (çok şefkatli olandır). Bu dünyada herkese istediğini verir; karşılıksız rızıklandırandır. 

Şeftali Çekirdeğindeki Mucize

Şeftalinin içerdiği vitamin ve mineraller ile sağlığa çok faydalıdır ve inanılmaz güzellikteki tadının yanı sıra aynı zamanda bir yakıt türüdür.


Şeftali çekirdeğinin kabuğu yakacak olarak kalorisi yüksek, kül oranı az ve kükürt oranı düşük temiz bir enerji kaynağıdır. Fırınlarda, seralarda, hamamlarda, kalorifer sistemlerinde, tavuk çiftliklerinde kullanılabilen bu alternatif enerji kaynağının daha geniş çapta kullanımı, küresel ısınma, kirlilik ve doğal kaynakların azalması gibi sorunları önleyebilir.

Allah bu dünyadaki ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek enerjiyi üretebilmemiz için rüzgar, güneş, kömür, doğal gaz, su gibi nimetleri bizim hizmetimize sunmuştur. Ancak Allah her nimetin, aynı ya da benzer  işe yarayan bir alternatifini de birlikte yaratmıştır. Kömür rezervleri tükendiğinde doğal gaz, doğal gaz tükendiğinde ise kullanabileceğimiz çevre dostu olan şeftali çekirdeği gibi alternatif enerji kaynaklarımız mevcuttur.